Özellikle son yıllarda sağlıklı beslenme menülerinin vazgeçilmezi haline gelen kinoayı yakından tanıyalım. 

Buğdaygillerden Değil!

Beslenme uzmanları kinoayı; her ne kadar tahıl görüntüsü olsa da ıspanak, pancar türü sebzelere daha yakın olarak tanımlıyor. Ülkemizde son yıllarda revaçta olsa da kinoa aslında Güney Amerika’da 4 bin yılı aşkın süredir yetiştİriliyor. Kinoa o kadar faydalı bir sebze ki Birleşmiş Milletler 2013 yılını kinoa yılı ilan etmiştir! 

Kinoanın Faydaları 

B1, B2 ve B6 yönünden oldukça zengin bir sebze olan kinoa aynı zamanda protein, demir ve fosfor deposu! Bol lifli bir besin olan kinoa, glutensiz ve GDO’suz. Bu yönüyle son derece sağlıklı bir besin. Ayrıca kinoa çok güçlü bir antioksidan kaynağı.  Nasıl Tüketeceksiniz?

Aslında pirinç ya da bulgur yerine her zaman kinoayı kullanabilirsiniz. Örneğin pirinçli pırasa yemeği yerine kinoalı pırasa yapabilirsiniz. Salatalarda ve özellikle çorbalarda kinoayı tercih edebilirsiniz. Hatta kısırda bulgur yerine kinoayı tercih edebilirsiniz. 

Özellikle çorbalarda kinoa sağlıklı beslenme diyetlerinde tercih ediliyor. Siz de tüm kinoalı çorbalarınızı, Tefal Activflow ile kolayca hazırlayabilirsiniz. Activflow, bıçağının iç tarafındaki 2 adet düz ve dişli kenarlar sayesinde üstün karıştırma performansı sağlar. Tefal Activflow ile kinoalı domates çorbası hazırlayabilirsiniz. Kinoalı çorbanızı bebeğinize de gönül rahatlığıyla içirebilirsiniz.

Yorumlar (1 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!
John John
John John
1
17.3.2018 00:58:16