8 maddeden oluşan Sağlıklı ve İyi Yaş Alma Sürecini Nasıl Başlatabiliriz yazı dizimin bu ay 2. Maddesiyle devam ediyorum: Kaliteli Uyku ve Well-aging Süreci

Kaliteli Uyku ve Well-aging Süreci

Sağlıklı yaş almanın en temel gerekliliği şüphesiz dengede bir uyku düzenine sahip olmakta yatıyor.Bilimadamları sağlıklı bir yaşam için her insanın günde ortalama 6-8 saat uykuya ihtiyacı olduğunun üstünü çiziyor. Tabii ki uyku süresi kadar, ne zaman yatağa gidip uyuduğunuz da çok önemli. Sağlık, mutluluk ve denge ancak tabiatın ritimlerine ayak uydurduğumuz zaman kuruluyor. 
Yani güneş doğarken tabiatın uyanmasıyla güne başlamak ve güneş battıktan bir kaç saat sonra  ortalama 22.30-23.00 civarları yatağa uyumak için girmek en sağlıklısı. Çünkü bedenin kendini hem fizyolojik, hem de zihinsel seviyede yenilediği, toksinleri tahliye ettiği, hücresel yenilenmeyi gerçekleştirdiği saatler 22.30-04.00 aralığındadır.

Akşam Yemekleri Hafif Olmalı…
 

Tabiatın ritimlerine uyum sağlamadan, bedenin detoks saatleri dışında uyuyorsanız beden kendi tamir mekanizmalarını gerektiği gibi çalıştıramaz. Buna göre yaklaşık 22.30-02.00 saatleri aralığında fiziksel bedendeki detoks işlemleri gerçekleşirken, 02-00-04.00 aralığında da zihinsel detoks süreci gerçekleşiyor. O yüzden akşam yemeklerinin hafif geçirilmesini öneririz. Çünkü eğer akşam yemeğinde sindirim sistemine yük getiren ağır bir menü seçimi yapılmışsa, bedenin kendini yenilemek için kullanması gereken enerji besinlerin hazmedilmesi için harcanmaya başlanır. Dolayısı ile bedenin gündelik olarak gerçekleştirdiği fiziksel yenilenme ve detoks süreci randımanlı bir şekilde gerçekleştirilememiş olur. Hele birde  yatağa 24.00’den, 01.00’den önce girmeyenlerdenseniz, o durumda zaten fiziksel detoks saatlerinde uyanık olduğunuz için erken yaşlanma süreci hızla çalışmaya başlar. 

Geceleri uyuyamayıp, sabaha karşı yatağa gidenlerinse psikolojik rahatsızlıklardan kaçma şansları yok, çünkü zihinsel detoksun gerçekleştiği 02.00-04.00 saat aralığında ayakta olanlar için zihin detoksu ve onunla bağlantılı olan bilinçaltı rahatlaması gerçekleşemiyor.

Hazmı çok daha rahat gerçekleşirken, halen yaşam enerjisini de taşıyan yemekler şüphesiz düdüklü tencere ve buharda pişmiş gıdalardan oluşuyor. Bu ay size mevsimi bitmeden yapabileceğiniz hem çok leziz, hem de çok lezzetli bir Mısır Çorbası tarifi veriyorum. Titanium Clipso Minut Duo  ile düdüklü tencere modunu seçerek hızla ve kolaylıkla hazırlayacağınız bu çorbaya çocuklarınız da bayılacak!

Ayurvedik Mısır Çorbası  • 5 adet taze mısır koçanı 
  • 5 kase su 
  • Taze zencefil (3cm  kadar uzunlukta; kabukları soyulmuş ve minik parçalara doğranmış) 
  • Taze kişniş yaprağı ( ince doğranmış tepeleme bir çorba kaşığı) 
  • ¼ kase su 
  • 2 çorba kaşığı sade yağ veya zeytinyağı 
  • 1 çay kaşığı kimyon tohumu 
  • ¼ çay kaşığı karabiber 
  • 1 tutam tuz 

Hazırlanışı:

Yıkanmış mısır koçanlarındaki taneleri yaklaşık 5 kase dolusu olana değin ayıklayın. Bunları Tefal Clipso Tencere’nin düdüklü tencere bölümünü seçerek, iki kase su ile birlikte 15 dk. kadar pişirin. Kapağı açıp karışımı uygun başka bir kaba koyun ve blender ile kremsi kıvama gelene kadar karıştırın ve kenara koyun.
Şimdi zencefil, kişniş ve ¼ kase Su’yu başka bir kapta blender ile 1 dk. kadar hepsi iyice karışana kadar karıştırın.

Tefal Clipso tencereyi orta ısıda ısıtın ve içine yağ ve kimyon tohumlarını koyun.

Kimyon tohumları pıtırdamaya başlayınca içine blendırda daha önce karıştırdığınız zencefil ve kişnişli karışımı, mısırlı karışımı ve karabiberi ekleyin. Geriye kalan 3 kase suyu daha ekleyin ve iyice karıştırın.

Tefal Nutricook Tencere’nin kapağını kapamadan 15-20 dakika kadar kaynatın. Daha sonra kapağı normal tencere modunu seçerek kapatın ve ateşi söndürün.
Ve servis etmeden önce çorbanızı 1-2 taze kişniş yaprağı ve taze öğütülmüş karabiber ile süslemeyi unutmayın. Afiyet, şifa olsun!

  

Yorumlar (1 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!
John John
John John
1
17.3.2018 04:17:20