Sağlıklı yaşam için, #DahaİyiBirSen için Ebru Şinik’in önerilerini okuyun… 

Sağlıklı Yaş Alma Nedir, Nasıl Sağlanır?

Dünyada hızla yükselen bir trend olan well-aging, yani “iyi yaş alma” veya “sağlıklı yaş alma” olarak çevirebileceğimiz bu terim, biyolojik yaşımız yükselirken kendimizi bütünsel olarak mutlu, sağlıklı, iyi, enerjik ve dengede hissetmemizi ifade eder. 

Bilimadamları sağlıklı, zinde, enerjik ve mutlu bir şekilde, yaşlanma emarelerine kapılmadan yaş almanın temelinin “yaşam tarzımız” olduğunu belirtiyor. Sağlığı kaybetmeden önce sağlığı korumanın önemini kavramak ve bu doğrultuda bir yaşam tarzı tesis etmeyi amaçlamak uzun yıllar boyunca sağlıklı yaş almayı da beraberinde getiriyor. 

Ezoterik bilgilerin yanısıra klasik Batı tıbbı da insanoğlunun kendi kendini şifalandırma yetenekleri ile donatıldığının üstünü çiziyor. Epigenetik bilimine göre yaşam tarzımız sağlığın, beden-zihin dengesinin en önemli belirleyicisidir.  Yani daha iyi ve daha mutlu olmak tamamen kendi seçimlerimize bağlı. Demek ki gündelik yaşamımızda bedenimiz ve zihnimiz için yapacağımız bilinçli seçimler aracılığı ile “Sağlıklı ve İyi Yaş Alma Süreci”mizi başlatmak ve devam ettirmek tamamen bizim kontrolümüzde.
 
Bu Süreci Nasıl Başlatabiliriz?

Well-aging sürecini başlatan 8 madde hazırladım sizlere; bu ay ilk maddemizle başlıyorum;
 
Stres Yönetimi

Sağlıklı Yaş Alma’nın birincil gerekliliği şüphesiz Stres Yönetimi. Batı tıbbının tanımladığı 45 bin hastalık stresimizi yönetibildiğimiz kadar bizden uzak duruyor. Demek ki daha iyi ve daha mutlu olmamızın ilk şartı stresimizi yönetmeyi öğrenmek. Yüzyılımızda bilim adamları tarafından en etkili stres yönetimi uygulamaları olarak meditasyon ve burundan alınıp verilen kadim nefes teknikleri tavsiye ediliyor. Bu egzersizler stres tepkilerimizi azaltırken, aynı zamanda farkındalık halimizi de yükselten etkilere sahipler.  Bedenimizle, yaşadığımız çevre ile, yaşamla, dünya ile kısacası hayatımıza dokunan, etki eden her konuyla ilgili farkındalığımızın artması bütünsel sağlığımız açısından el elzem gerekliliklerden.

Yıllardır her yerde çarşaf çarşaf sağlıklı yaşam ile ilgili haberler ve kitaplar çıksa da, doktorlar ve bilimadamları sürekli sağlıklı yaşam üzerine püf noktalarını açıklasa da, halen bu bilgileri yaşamınıza istediğiniz gibi entegre etmekte zorlanıyor ve sürdürülebilirliği sağlayamıyorsanız size hiç düşünmeden stres yönetimi yaparken aynı zamanda farkındalığınızı da yükseltecek bu egzersizlere ihtiyacınız olduğunu söyleyebilirim. Çünkü sağlıklı ve iyi yaş alma, ancak farkındalık halinin yükselmesi ile mümkün. Ancak yaşamla ilgili, bedenimizle ilgili, zihnimizle ilgili farkındalık seviyemiz artmaya başladıkça kendimiz için her an yaptığımız seçimlerde otomatik olarak bedenimizin aklını dinleme yetisiyle bilinçli seçimler yapmaya başlar ve bizim dengemizi bozacak her şeyden uzaklaşarak, besleyici kararlar almaya başlarız. Örnek vermem gerekirse farkındalık egzersizleri uygulamaya başladıktan sonra bağımlıklardan özgürleşmeye başlarız. Eğer sigara içiyorsanız duyularınız hassaslaşmaya başlayacağı için rahatsız olmaya başlar ve kendiliğinden bırakır ve bırakırken de kesinlikle zorlanmazsınız.

Stres yönetiminde beslenme şeklimiz de bizi destekler. Mesela kişniş serinleten etkisiyle fizyolojimizdeki ateş elementini dengeler; hem mikro düzeydeki yangıları / enflamasyonu azaltır ve böylece bağışıklık sistemi güçlenir, hem de zihni sakinleştiren etkileri barındırır.

Kişnişli Ayurvedik Ayran Tarifi

Bu ay size Tefal On The Go ile yapabileceğiniz çok özel bir Kişnişli Ayurvedik Ayran tarifi hazırladım. Bu ayran aynı zamanda yemeğin sonunda içildiği takdirde sindirim sistemini rahatlatan etkileri barındırır.

Pachak Lassi Tarifi

Tefal On the Go şişesi içine;
2 bardak su
4 çorba kaşığı doğal yoğurt
2,5-3 cm kadar rendelenmiş taze zencefil
Yarım çay kaşığı kimyon
Bir minik tutam Himalaya tuzu

ekledikten sonra  1-2 dk. kadar On The Go şişesi içinde karıştırın. 
Daha sonra bir çorba kaşığı kadar doğranmış taze kişniş yapraklarını içine ilave ederek servis edin. Afiyet, şifa olsun! 

 

 

Yorumlar (2 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!
John John
John John
1
17.3.2018 06:07:13
John John
John John
1
17.3.2018 05:49:58