Hepimizin istediği daha iyi ve daha mutlu olmak değil mi? Peki bunun için ne yapıyoruz? Hem fiziksel hem zihinsel sağlığımız için tüm detayları yazımda bulabilirsiniz… 

Sağlık Bir Bütün


Gündelik yaşantımızda ne kadar hareket ettiğimize, bedenimize aldığımız yiyecek ve içeceklerin kalitesine, aile üyeleriyle, komşularımızla, iş yerindeki arkadaşlarımızla veya en sevdiklerimiz, en değer verdiklerimizle dengeli ve besleyici ilişkiler kurmaya ve geliştirmeye ne derece dikkat ediyoruz? Bütünsel sağlık insanoğlunun sahip olduğu üç ana beden olan; fiziksel, zihinsel ve ruhsal bedenlerinde eş zamanlı bir denge ve harmoni içinde olması demek. Sadece fiziksel bedenimize özen gösterip, sağlıklı bir beslenme biçimi ve ideal bir rutinde fiziksel aktivitede bulunmak tüm bedenlerimizde denge yaratmak için yeterli değil. Muhakkak ki madde ve enerjiden oluşan fiziksel beden sağlığımızı dengeleyici bir yaşam tarzı zaruridir. Fakat fiziksel beden son derece sağlıklıyken eş zamanlı olarak zihinsel kargaşa, psikolojik çöküntüler ya da ruhsal problemler baş gösterebilir. İşte o zaman tüm bedenlerimizde bir uyum ve dengeden söz etmek mümkün değildir. Oysa bütünsel sağlık insan yaşamını etkileyen tüm faktörleri içinde barındıran bir ibare...
 
Lüksün Yeni Tanımı: Yaşam Kalitemiz!


Genel yaşam kalitemiz bütünsel sağlık halimizin en açık göstergesi. Hem fiziksel, hem zihinsel, hem de ruhsal açılardan eş zamanlı olarak dengeli, enerjik, dingin, mutlu, zinde, barışık ve huzurlu hissetmeye başladığımızda bütünsel olarak sağlıklı olmaktan bahsedebiliriz.

Bütünsel sağlık yaklaşımını klasik tıptan ayıran en önemli noktası, insanın sadece fiziksel beden sağlığı üzerinde durmayıp, duygusal, zihinsel ve ruhsal boyutlarının da, sağlığın temel taşları olduğunu göz önünde bulundurması. Çünkü bedenimiz kendi iç dinamiklerinde sürekli bir bilgi ve enerji alışverişi içerisinde.
 
Fiziksel Sağlığımıza Emek Harcayalım

Fiziksel sağlığımız için olumlu bir seçim yapıp uyguladığımızda, mesela sağlıklı beslenmeye başladığımızda, bundan diğer bedenlerimiz olan zihinsel ve ruhsal bedenler de anında olumlu olarak etkilenir. Aynı şekilde zihnimizi dinlendirecek bir teknik uyguladığımızda veya ruhumuzu besleyen bir dua okuduğumuzda bu eylemlerimizden diğer bedenlerde hemen olumlu olarak etkilenir.

Bunun tersi de aynı şekilde geçerlidir. Yani sürekli sindirim sistemimizin hazmedemeyeceği miktarlarda yemek yiyor, zihinsel faaliyetlerimize hiç ara vermiyor ve onu dinlendirmiyor veya zihnimizi çalıştıracak hiçbir şey yapmadan bütün günü sadece televizyonda dizi ve haberleri izleyerek geçiriyorsak bu seçimlerimizden tüm bedenlerimiz olumsuz olarak etkilenir. Neden? Çünkü bedenlerimiz birbirleriyle iç içe geçmiş olarak varlıklarını sürdürmektedirler ve her an bir bilgi ve enerji alışverişi içindedirler.
 
Bedenimiz Sürekli Değişim İçinde…

Bedenimiz sabit bir yapıtaşı değil, her an değişmekte olan bir süreçtir. Demek ki gündelik olarak yaptığımız en basit seçimler dahi bu süreçte değişiklikler yaratır. Unutmayın ki her ısırık bir seçim, her hareket şansı bir fırsat. Hayatı bu açıdan ele almaya başlayınca yaşam daha keyifli, daha mutlu ve dengeli bir hale dönüşmeye başlar.
 
Bütünsel Detoks Önerileri

Homeandcook.tv’de sizler için her ay #dahaiyibirsen için Bütünsel Detoks Önerileri vereceğim.

Bu ay sizlere ayrıca yaz sıcaklarında içinizi ferahlatıp, sizi serinletirken, aynı zamanda midenizi de rahatlatacak, çok sağlıklı ve içimi son derece keyifli bir “Lassi”, yani ayurvedik ayran tarifi hazırladım.

Tefal On The Go ile hemen yapabileceğiniz bu ayranı arabayla çıktığınız yolculuklara ve işe götürebilir ve arkadaşlarınız geldiğinde  sağlıklı bir içecek ikram etmeninin keyfini çıkarabilirsiniz!
 
Lassi Tarifi

Tefal On the Go şişesi içine;

Tepeleme bir avuç dolusu yıkanıp, saplarından ayıklanmış taze nane yaprağı
5-6 çorba kaşığı kaşığı doğal yoğurt
Bir çay kaşığı kimyon
Yarım çay kaşığı Himalaya veya Çankırı Tuzu
Bir Türk kahvesi fincanı su
ekledikten sonra  30 sn-1 dk. kadar Tefal OntheGo blender’ında karıştırın ve içime hazırdır.

Afiyet, şifa olsun! 

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!