Sağlıklı sindirim sistemi, mineral ve vitaminler için sebze tüketmek önemli. Peki hangi yaz sebzesi neye faydalı? Yanıtı yazımızda! 

Taze Fasulye Kalbin Dostu

Evet, yazın sık sık pişirdiğimiz zeytinyağlı taze fasulye, kalbin daha sağlıklı çalışmasını ve güçlenmesini sağlıyor. Bol miktarda A ve C vitaminlerine sahip taze fasulye ayrıca karaciğerle de dost bir sebze. 

Patlıcan ile Gelen Sağlık 

A, E ve C vitaminlerini bolca içinde barındıran patlıcan yaz aylarında belki de en çok tüketilen sebzedir. Lifli olduğu için sindirim sitemini çalıştırır. İçeriğinde bol su olduğu için vücuttaki ödemi atar. Patlıcandan karnıyarık, patlıcan közlemesini yapabileceğiniz gibi kızartmasını da yapabilirsiniz. Patlıcanı ayrıca kabak, yeşil biber ve havuçla birlikte kavurup, sebzeli noodle da yapabilirsiniz. Sebzelerinizi, Tefal Titanium Heritage Izgara Tava’da rahatça kızartabilirsiniz. Tavanız, besinlerin pişirilmesi için ideal ısı seviyesi olan 180 C'ye ulaştığında renk değiştirerek size haber veren thermo-spot teknolojisine sahip. Böylece tüm pişirme sürecini kontrol edebilirsiniz. 

İyi bir Antioksidan: Kabak 

Kabakta bol miktarda A vitamini ve betakaroten bulunur. Dolayısıyla çok güçlü bir antioksidan özelliğine sahip. Annelerinizden bilenleriniz vardır. Salatalığı soyduktan sonra yüzlerine mutlaka kabuklarını sürerler. Aslında kabak, cilde salatalıktan çok daha faydalı. Su bakımından oldukça zengin bu sebzeyi yiyebileceğiniz gibi yıkayıp buzdolabında beklettiğiniz bir kabağın yarısını ince ince dilimleyip yüzünüde 20 dakika bekletebilirsiniz. Böylece çok kısa bir sürede cildinizin ışıl ışıl parladığını fark edeceksiniz. 

Stressavar Bezelye! İçeriğindeki yüksek oranda B vitamini sayesinde bezelye stresten arınmamızı ve rahat bir uyku uyumamızı sağlar. Kasların gelişmesine de yardımcı olan bu sebze ayrıca kansızlığa da birebir. A, C ve E vitaminlerine sahip bezelye lifyönünden deçok zengindir ve karaciğeri güçlendirir. 

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!