Serinletici ve lezzetli meyve karpuzun faydaları çok. Neler mi? Tefal OntheGo blender ile hazırladığınız karpuz suyunuzu yudumlarken, yanıtları bu yazıdan öğrenebilirsiniz! Nerede Yetişir?


Sıcak iklimlerin meyvesi karpuzun, Japonya ve Kuzey Avrupa ülkeleri gibi yerlerde dilimle satıldığını biliyor muydunuz? Ülkemiz ise dünya genelinde karpuz üretiminde, Çin'den sonra ikinci sırada yer alıyor. Afrika, İran, Mısır ise karpuzun bolca yetiştirildiği diğer ülkelerin başında geliyor. Karpuz ülkemizde en çok Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde yetiştiriliyor. 

Karpuz Suyu


Yazın canınız tatlı ama hafif lezzetler istediğinde karpuz suyu en sağlıklı ve lezzetli kurtarıcınızdır! Enerji deposu karpuz, zengin E, C ve A vitaminlerine sahiptir. Özellikle spordan önce Tefal OntheGo blender'ınızda hazırlayacağınız karpuz suyunuzu için ve bol enerjiyle egzersizlerinizi yapın! Karpuz suyunuzu sadece saniyeler içinde hazırlayabilirsiniz. İçeceğinizi OntheGo blender'ınızda hazırlarken, serinlemek için içine birkaç buz da atabilirsiniz! 

Karpuzla İlgili Öneriler

Karpuzu, böbrek taşı şikayeti olanlar bolca tüketmeli. Çünkü %92'si su olan karpuz, böbrek taşı düşürmeye yardımcı. Tabii doktorunuza danışarak tüketmenizi öneriyoruz! 

Kabızlık için birebir! Bol lifli bir meyve olduğu için karpuzu sindirim sorunu yaşayanlar çokça yemeli!

Karpuzunuzu mümkün olduğu kadar çekirdekleriyle yiyin. Çünkü çekirdekleri kan şekerini dengelemeye yarıyor! İskenderun, Mersin, Adana gibi şehirlerimizde karpuz çekirdeğinin kavrulmuşu, çerezcilerde dahi satılıyor. Çok da lezzetli, öneririz! 

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!