Ayurvedaya göre Mart ayında başlayıp, Haziran ortasına kadar devam edecek olan Kapha sezonu bize detoks mevsiminin geldiğini müjdeler! Detoksun başarılı olması için elbette beden ve zihinde eş zamanlı olarak yapılması gerekir. 

Enerjik Hissedin!

Kapha dosha dengeleyici sezonsal önerilerimle özellikle Mayıs ayında yaşanan olumsuz etkilere karşı çok daha dengede, dinç, enerjik ve sağlam durabilir ve hem fiziksel, hem de zihinsel dengenizi koruyabilirsiniz. Ayrıca değişen mevsimle birlikte artma eğilimi olan alerjileriniz, tıkanık sinüsleriniz, hapşırmalarınız, göz yaşarmalarınız, bedeninizi ağır ve uyuşuk hissetmeniz gibi dengenizi bozabilecek birçok Kapha belirtilerini yaşamadan veya son derece azalmış olarak çok daha hafif, enerjik ve mutlu bir bahar geçirmenizi sağlayabilirsiniz. 

Unutmayın, bütünsel sağlık ve mutluluğumuz gündelik olarak yaptığımız seçimlerde saklıdır!

Kapha Sezonu Olan Detoks Mevsimi Boyunca Ayurvedik Öneriler

Bünyenizi dengede tutacak başlıca öneriler:
  • Gün boyunca iki farklı zaman diliminde ayurvedik detoks çayınızı için: Zencefil, karabiber ve safrandan oluşan bu karışımı evde, iş yerinde rahatlıkla, üzerine sıcak su ekleyerek yapabilirsiniz.
  • Hafif menü seçimleri yapın, ağır ve yağlı yemeklerden uzak durun.
  • Süt ve süt ürünlerini, yoğurt ve kefir dahil, azaltın. (Su kefirini tüketebilirsiniz.)
  • Sabah çok erken kalkıyorsanız ağır kahvaltılardan 10.00’a kadar uzak durun. “Birşeyler yemeden güne başlayamam” diyenlerdenseniz çok hafif birkaç lokma ile midenizi sakinleştirin.
  • Komple çiğ gıdalardan oluşan bir menüden uzak durun. Salt çiğ ve soğuk gıda seçimleri yerine hafif pişmiş, sıcak ve ılık yemek ve sıvı içecekleri tercih edin. Her öğünde hafif pişirilmiş gıda seçimleri yapın. Tefal Nutricook Düdüklü Tencere’nin, buharda pişirme özelliği ile tam da ihtiyacınız olan detoks menülerini hazırlamanızda en büyük destekçiniz olduğunu unutmayın.
  • Günün en büyük ve en güçlü öğün seçimini 12.00-13.00 arası öğle yemeğiniz olarak yapın.
  • Yiyeceklerinizi bu sezonda biraz daha yakıcı tatlarla hazırlayabilirsiniz. Yani acı biber, karabiber, zencefil ve zerdeçalı bolca kullanın.
  • Düzenli olarak hareket edin, açık havada yürüyüşe çıkın.
  • Stres yönetimi için her gün düzenli olarak meditasyon yapın.
  • Metabolizmayı hızlandıran ve sindirim sistemini dengeleyerek detoks sürecini destekleyen kadim nefes tekniklerinden faydalanın.

Yorumlar (1 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!
John John
John John
1
17.3.2018 06:19:54