Tatsız tuzsuz yemeklerle baş başa kalmak korkulu rüyanız olmasın. Dikkat edeceğiniz püf noktalarıyla hem keyif veren lezzetler yiyip hem de sağlıklı beslenebilirsiniz.


Yemeği keyfe dönüştürün

Sağlıklı bir diyetin aslında dengeli beslenmek olduğunu biliyoruz.

Kolesterolü düşük yemeklerin en tatsız yemekler olduğunu düşünmekten vazgeçmekle işe başlayın. Şeker ya da yağlı her yemek güzel olacak diye bir kural yok.

‘Kolesterolden uzak durmalıyım’ düşüncesi yerine ‘sağlıklı beslenmeliyim’i hedef alın.

Yiyeceğiniz yemeklerin mutlaka farklı renklerde olmasına dikkat edin. Renk cümbüşü yemeğinizi eğlenceli hale getirecektir.


Proteini ihmal etmeyin

Kolesterolden uzak duracaksınız diye et yemeklerinin size düşman olduğu düşüncesini kafanızdan atın. 

Et yemeklerini kontrollü bir şekilde tüketirseniz hayatınızdan tamamen çıkarmanıza gerek yok. Tabii burada önemli olan yağsız tarafından satın alıp, kendi yağıyla pişirmeniz olacaktır.

Yanında haşlanmış sebzeler tercih edebilirsiniz.

Çiğ yulaf lapası, süt, soya ürünleri, tofu, baklagiller, yemiş ve tahıllar ayrıca gün içerisinde çantanızda taşıyabileceğiniz protein bar’lar kurtarıcılarınızdan.


Balığı unutmayın

Haftada birkaç kez rahatlıkla balık tüketebilirsiniz. Tabii pişirme şekliniz çok önemli. Ayrıca balığın yanında bol yeşillikli salata da olmazsa olmaz.
 

Kendinizi şımartın

Buharda pişmiş sebzelerin yanında 1 Actifry kaşığında kızarttığınız patates ile kendinizi şımartabilirsiniz. Tabii miktarı abartmadıkça!
 
Sizin sağlıklı tarifleriniz neler? Bizimle paylaşın…

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!