Yaz geliyor! Biz de formda kalmanın püf noktalarını bir uzmana danıştık ve Women’s Health dergisinin köşe yazarı Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar’dan gündelik hayatınızda kolaylıkla uygulayabileceğiniz 5 beslenme tüyosu aldık. Mutlu ve sağlıklı günler! 

 
Kahvaltısız Asla

Gün içindeki modunuzu ve formunuzu kontrol eden altın öğün kahvaltıyı asla atlamayın.
Altın öğünde tabağınızda mutlaka 1 adet yumurta olsun. Peyniri light tercih etmeli, yeşilliklerle gününüze renk katabilirsiniz! Tam tahıllı ya da çavdarlı ekmekle beyni beslemeyi de unutmayın.


Enerji Veren Besinler   

Bahar yorgunluğunu üzerinizden atın. Enerjinizi artıracak besinleri hayatınıza katın. 
Kuşkonmaz: B 12 vitamini ve folik asitten zengin, dolayısıyla bahar depresyonundan da diyet depresyonundan da korunmak için birebir! 

Enginar: Karaciğerin detoksundan sorumlu enginar bağışıklık sistemini güçlendiriyor, kolesterolü düşürüyor, diyabet ile savaşıyor ve kan basıncını düşürüyor.
Çilek: Tüm ailenin özlediği çileğin tam da zamanı! Üstelik C vitamini deposu ve vücudumuzu zararlı toksinlerden arındırıyor. 

Yulaf: İçerdiği beta glukagon sayesinde bağışıklığı güçlendirirken zengin lif içeriğiyle de damar sağlığını koruyor. Aynı zamanda kaliteli karbonhidrat kaynağı ve midede uzun süre kalarak tokluk hissinin artmasında da etkili. 


Olmazsa Olmaz Besinler  


İşte, her gün tüketmeniz gereken elzem besinleri açıklıyorum!

Yumurta: 36 saate kadar tok kalmanızı sağlayarak kilo yönetimine destek veren, doğadaki anne sütünden sonra en kaliteli protein kaynağı olan bu besin aynı zamanda doku ve hücrelerini onarıyor.

Tam tahıllar:
Beynin ihtiyacı olan en önemli kaynaklarından tam tahıllar aynı zamanda zengin lif içeriğiyle kalp damar sağlığını koruyor, kan şekerini programlıyor ve dengede tutuyor. Aynı zamanda zengin vitamin ve mineral içeriğiyle vücudu besliyor.

Yoğurt: Çağımızın kronik hastalıklarının habercisi olan bel bölgesi yağlanmasıyla savaşıyor, bağırsak florasınıı güçlendiriyor, kemiklerimizi koruyor. Aynı zamanda sahip olduğu yüksek oranda kalsiyum sayesinde metabolizma hızına hız katıyor.

Ceviz: Hem beyninizi, hem cildinizi genç tutmak istiyorsanız günde mutlaka 2 tüm ceviz içi tüketmeye özen göstermelisiniz.

Yeşil çay:
Günde iki-üç fincan yeşil çay vücudun kendi kendini temizleme özelliğine destek, metabolizma hızını da artıyor. 


Bahar Alerjisinden Korunun

   
Bahar alerjisini önleyebilirsiniz. Alerjinin etkilerini hafifletmek için en büyük destekçimiz  doğanın sunduğu besinler. Bu besinler ile tanışmaya hazır mısınız?

Soğan: İçeriğinde bulunan quercetin antihistamik etki göstererek alerjinin etkilerini hafifletir. 

Kivi: Alerji tedavisinde C vitamini takviyesi kullanıldığını söylesem neden kivi sorusunun yanıtını tahmin etmeniz zor olmaz sanırım! Zengin C vitamini içeriği sayesinde antihistamik etki gösteren kivi günde 100 gram tüketildiğinde günlük gereksinimin olan C vitamini ihtiyacını karşılıyor.

Ananas: İçerdiği bromelain enzimi sayesinde alerjik hastalıklarda problem olan tahrişlerden korunmayı sağlıyor.

Somon: Omega 3 yağ asitleri inflamasyonu azaltmaya ve bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı. Bu sayede alerjik reaksiyonlardan korunmanızı sağlar.

Probiyotik: Yüzyıllardır bilindiği gibi vücudun ikinci beyni bağırsakların korunmasını sağlama özelliğiyle probiyotikler aynı zamanda alerjik reaksiyonların etkilerini azaltıyor. 


Baharda Detoks Uygulamalı Mıyız? 


Detoksun önce ne olduğunu anlayalım. Yaradılışımız gereği vücudumuz detoksa ihtiyaç duymadan kendi kendisini temizleme özelliğine sahip. Fakat artan stres, kirlenen çevre, hareketsiz yaşam ve kötü beslenme alışkanlıklarıyla hastalıkların artması detoks gereksinimine neden olabiliyor. Asıl önemli olan detoksun sağlıklı ve  doğal ürünlerin yeterli ve dengeli beslenmede yer alması anlamına geldiğini kavramak ve uygulanan detoks programlarıyla ruhen ve bedenen arınmayı hedeflemek. Sadece kilo kaybı odaklı olmamak çok önemli. 

Detoks yapmadığınız zamanlarda da iyi beslenebilirsiniz. Tefal Actifry ile sadece bir  kaşık yağ ile sağlıklı kızartmalar yapabilirsiniz. Yaz kızartmalarınız hem sağlıklı hem lezzetli besinlerle daha güzel! 

Sabahları yorgun uyanan ve gün içinde bitkinlik hissedenler, her gün en az 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmeyenler, yeterli miktarda su tüketmeyenler, şeker alımı fazla olanlar, stresli ve yoğun bir yaşama sahip olanlar uzun süreli olmamak koşuluyla detoks yapabilirler.

Diyetisyen Elvan Odabaşı Kanar’ı takip etmek için: 
instagram.com/dyt_elvanodabasikanar

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!