Daha az yağ kullanarak, gıdalara besin değerlerini kaybettirmeden pişirmek sağlıklı pişirmenin anahtar unsurlarından. 


Actifry’layın…

2016’yı sağlıklı yaşama yılı ilan edenleriniz çoktur, öyle değil mi? Sağlıklı yaşamın yolu da sporla birlikte elbette beslenmeden geçiyor. Derin yağda kızartmaları hayatımızdan çıkarmamız gerektiğini tekrar etmemize gerek yok. Hem, elimizin altında Actifry varken derin yağda kızartma yapmak aklımıza bile gelmemeli… Patatesleri, mücverleri, tavukları Actifrylamak dururken kızartmak da nesi? 


Titanium’la yağsız soteleyin...

Gelelim diğer sağlıklı pişirme tekniklerine. Öncelikle, sotelemek. Sotelemek, küçük küçük doğranmış ya da ince ince kesilmiş gıdaların hızlıca pişirilmesine deniyor. Özellikle de yapışmayan tavaların kullanıldığı bu yöntemde, tavanız sağlıklı ve dayanıklı Tefal Titanium’sa hiç yağ koymadan da sebze soteleyebilirsiniz, damak tadınıza kalmış. Hızlı hızlı ve sürekli karıştırarak pişirdiğiniz besinler, özsularını salmazlar ve besin değerleri korunmuş olur. Brokoli, lahana, patlıcan, dolmalık biber, mantar, tavuk, et, kabak yani neredeyse her şeyi soteleme yöntemiyle pişirebilirsiniz. 


Ağır ateşte pişirin...

Bir diğeri de ağır ateşte pişirmek. Bu yöntemle pişirdiğiniz her şey son derece lezzetli ve besin değerini kesinlikle kaybetmemiş oluyor. Temel prensibi şu şekilde: Isıttığınız bir Titanium tavaya önce pişireceğiniz eti koyuyorsunuz. İki tarafı da kahverengileşinceye kadar çevirerek pişiriyorsunuz.  Sonrasında tavadan alıyorsunuz. Soğan,sarmısak, baharat, ne kullanmak istiyorsanız aynı tavada pişirdikten sonra et suyu, şarap, soya sosu ya da sadece su koyarak altını sonuna kadar kısarak, bir-iki saat boyunca pişiriyorsunuz.  

Kaynar suda haşlayın...
Bir sağlıklı pişirme yöntemi de kaynatmak, ama yanlış anlaşılmasın. Baştan soğuk suya koyduğunuz ve ağır ağır kaynattığınız pek çok şeyin besin değeri kaybolur. Özellikle sebzeleri kaynamakta olan suya atarsanız, hem hızlıca pişirmiş hem de besin değerlerinden feragat etmemiş olursunuz. 


Buharda pişirin...

Son olarak buharda pişirme yöntemi, diyetlere son derece uygun, sağlıklı bir yöntem. Suya temas etmeden, sadece su buharından yararlanarak pişirilmesine deniyor. Özellikle sebzeler için çok uygun olan bu yöntemle C, A, E vitamini başta olmak üzere besin değerlerinde en az kaybın yaşandığı yöntemdir. Kuşkonmaz, kabak, taze fasulye, tavuk göğsü, fileto balıklar bu yöntemle en kolay pişen gıdalar.
 

Nutricook’layın 

Nutricook’unuz varsa sağlıklı pişirme sizin için çok daha kolay. Hem sebze, hem bakliyat hem de etler için ayrı ayrı toplam dört pişirme programına sahip olan Tefal Nutricook ile mutfakta geçirdiğiniz zamanı epeyce kısaltırken, düşük basınçta buharlı pişirme de yapabiliyorsunuz. 


Saglıklı tariflerinizi SİZDEN GELENLER bölümünde bizimle paylaşın...
 

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!