Tarihçesi Roma dönemine dek uzanan bu vitamin deposu sebzeyi tüm dünyayla birlikte ülkemiz de 20. yüzyılda tanıdı. Amerika’daki İtalyan göçmenler sayesinde tüketmeye başladığımız brokoliyi yakından tanıyalım. 

Faydalı Minyatür Ağaç!

Tıpkı küçük ağaçları andıran şekliyle brokoli tam bir vitamin kaynağı. Bol lifli bu sebze potasyum, demir, kalsiyum ve A vitamini yönünden çok zengin bir içeriğe sahip. 

Ayrıca brokoli 0 kolesterole ve 0,4 mg oranında, yani yok denecek kadar az miktarda yağa sahiptir. Bu nedenle havaların ısınmasıyla birlikte diyetlerin de gündeme geldiği bugünlerde, form tutmak için diyet beslenme menünüzde haşlanmış brokoliye bol bol yer açın! 

Kanser Düşmanı
 
Aynı zamanda güçlü bir antioksidan olan brokoliyi özellikle Mart ayında bolca bulabilirsiniz. Haşlayıp, biraz sirke, limon, zeytinyağı ve sarımsakla sosunu hazırlayacağınız brokoliyi haftada bir kez mutlaka tüketmenizde yarar var. 

Brokolinizi haşlarken püf noktası çok haşlanıp liğme liğme dağılmamasıdır! Bunun için size Tefal Titanium Clipso Minut Duo Kırmızı 5 LT Düdüklü Tencere’yi öneriyoruz. Çünkü tencerenizde %80'e kadar C vitamini korunuyor. 

Böylece brokolinin C vitamini bolca almış oluyorsunuz. 

Etin En İyi Tamamlayıcısı 


Brokolinizi haşlayıp kırmızı ya da beyaz et grubunuzun yanında bolca tüketebilirsiniz. Hem lezzetli hem sağlıklı olan bu sebze aynı zamanda açlık hissini de bastıran, diğer bir deyişle uzun süre tok tutan bir sebzedir. 

Eğer mideniz sağlamsa brokoliyi çiğ olarak da tüketebilirsiniz. Ancak sindirimi zor olacağı için çiğ olarak nadiren yemenizi öneririz, ağırlıklı olarak haşlayarak tüketmelisiniz. 

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!