Balkabağı belki de lifi en bol meyvedir. Zengin vitamin ve mineraller içeren balkabağıyla neler yapabilirsiniz gelin birlikte inceleyelim. 

Balkabağının Yararları

Tam anlamıyla bir vitamin deposu! Meyve olmasına rağmen et yemeklerinde de kullanılır ve çorbası da yapılır. Özellikle fosfor yönünden çok güçlüdür. Zengin lifleri sadece hazımsızlık ve kabızlık sorunu çekenlere sıkça tüketmeleri önerilir. 
Ayrıca potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum, demir, A ve D vitamini gibi birçok önemli vitamin ve mineral içerir. 

Sadece Cadılar Bayramı Süsü Değil!

Amerika ve Avrupa’da kutlanan Cadılar Bayramı’nın geleneksel ikonu balkabağıdır. Üzerine yapılan cadı yüzü, bu kutlamanın özel sembolüdür. Oysa bizde özellikle kabak tatlısı olmak üzere çeşitli tatlı ve yemeklerin ana kaynağı balkabağıdır. Özellikle emziren bir anneyseniz ya da ek gıdalara geçmiş bir bebeğiniz varsa balkabağı çorbasını ve balkabağı tatlısını öneriyoruz. 

Balkabağı Çorbası Tavuk suyuna balkabağı çorbası kış mevsimi için birebir! 

Balkabağını Tefal Masterblend Activflow’da püre haline getirin. Balkabağı püresini, tavuk suyunu, tuzu, doğranmış kuru soğanı, kekiği ve ince kıyılmış sarımsağı Tefal Actifry’da sadece 1 yemek kaşığı yağ koyarak pişirin. Pişirdiğiniz karışımı Tefal Masterblend Activflow’da pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırın. Kaselere koyduğunuz çorbaların üzerine ince ince doğradığınız maydanozları koyup servis edebilirsiniz. 
  • 5 su bardağı tavuk suyu
  • 1 çay kaşığı tuz
  • ½ kilogram bal kabağı
  • 1 yemek kaşığı maydanoz
  • 1 adet kuru soğan
  • 2 diş sarımsak

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!