Krups ile gerçekleştirdiğim kahveli sohbetler için yine alanında çok değerli biri; usta şef Murat Bozok ile beraberdik. Murat şef ile hem kahve içtik hem de kahveye dair uzun bir sohbet ettik.

Sevgili Murat Bozok, öncelikle kahvenin senin için ne ifade ettiğini sormak istiyorum.


Kendime bir kahve tutkunu diyebilirim. Günde ortalama 10-12 bardak kahve içiyorum. Mesleğimiz gereği uzun saatler çalışmak durumunda kaldığımız için kahve gün içinde imdadıma koşuyor. Günlük yaşantımda olmazsa olmazlarımdandır.

Peki ne tür kahve tercih ediyorsun?

Espresso bazlı kahveler tercih ediyorum. Güne mutlaka double espresso ile başlarım. Benim için bir ritüel denebilir. Gün içinde ise daha çok Americano tercih ediyorum. Çekirdek olarak Arabica tercih ediyorum. Çok az miktarda kaliteli rabusto ilave edilmiş karışımları seviyorum. 

Uluslararası Servis & Lezzet Akademesi, USLA’nın koordinatör şefisin. Kahve ile ilgili de Usla’da neler yapıyorsun?

Kahve gastronominin önemli bir parçası. Ülkemizde de son yıllarda yükselen bir trend. Biz de USLA olarak akademimiz içerisinde kahve çekirdeklerinin orijinleri, demleme teknikleri ve barista eğitimi gibi kahve üzerine çeşitli eğitimler düzenliyoruz. 

Çok seyahat eden bir şef olarak yurt dışında en çok nerelerde kahve içmekten keyif alıyorsun?

Biz aslında çözülebilir kahve içerek büyüyen bir nesiliz. Benim gerçek anlamda kahve ile tanışmam Amerika’da geçirdiğim öğrencilik yıllarımda oldu. Amerika kahve anlamında dünyada önde gelen ülkelerden. Benim için de bu nedenle Amerika’nın yeri başka.

Peki favori mekanların neler?

New York’ta Blue Bottle, Şikago orijinli Intelligentsia, Santa Cruz’daki Verve en keyif aldığım kahve duraklarım.

Kendi imzanı taşıyan çok sayıda yemeğin var. Bunların içinde kahve kullandığın tarifin var mı?

Evet. Adaçaylı balkabağı çorbası tarifim var. Bu çorbanın servisini cappucino bardağında yapıyorum. Üzerine espressso’dan elde ettiğim kahve köpüğünü koyarak sunuyorum. Çok beğenildiğini söyleyebilirim.

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!