Cheesecake, İngilizce söylenişiyle “çiğz-keyk” olarak hayatlarımıza girmiş önemli bir tatlı. Yemeklerin de bir kimyası var elbet. Ölçüsü, kıvamı, pişirme süresi, pişmeden önceki ısı, piştikten sonraki havası gibi... Özellikle de bazı tatların mutlaka uyulması gereken kuralları ve formülleri bulunuyor.

Peynirin En Lezzetli Hali!

Tüm bu detayların uygulanmasına ihtiyaç duyan en hassas tatlardan biri de cheesecake, kısaca peynir tatlısı.

Dünyaca ünlü şeflerin, işin ehli aşçıların ya da namı, dünyayı salmış markalaşmış restoranlarda yediğimiz tadı, kıvamı, kokusunu yakalamak sadece onlardan cheesecake tarifi almakla yetmiyor. Hayatlarını o lezzetler ve formüller üzerinde geçirmiş ustaları tariflerinden, geliyoruz biz ev ahali usulümüze. Yani ev yapımı, en kolay ve en yakın yapılış biçimi ile o lezzeti andırmak arası bir yerdeyiz.

Tadını çok sevdiğiniz o mükemmel reçeteleri, kendi damak tadınızı tatmin eder şekilde uyarlamanın sevinci de bir başka! Cheesecake sevenler için üstatların yapmış olduğu lezzetler unutulacak cinsten olmadığı gibi kolay kolay aynısını yaptım diyecek kadar da kolay değildir.

Ama ev usulü dediğimiz tarif var ya, işte o genelde beni lezzetin sonucu ile ilgili rahatlamadır. Bilirim ki aslı gibi iddialı değil ama özleminizi giderecek kadar yakındır. Lezzeti artırmak için her türlü öneriye, tavsiyeye her zaman ihtiyaç duyduğumu ve denemekten usanmadığımı da paylaşmadan edemeyeceğim.

Yapılışı:

Cheesecake yaparken en önemli kısım tabanı, üstündeki peynir kıvamı ve tadı. Orijinal reçetelerin uygulanışı için gereken en önemli şey malzemelerin birebir aynı olmasıdır. Özellikle malzemeler, fırın ayarı ve hatta çırpma şekli ile bile tariften çok ayrı bir sonuç elde etmemize neden oluyor.

Lor peyniri, kremalı peynir, mascarpone, labne peyniri ve yoğurt… Kendi deneyim ve tadımlarım sonucu cheesecake’de kullanılması gereken peynirin gerçekten de tuzlu krem peynir olması gerektiğini anladım. Peynir olarak mutlaka üstünde “tuzlu krem peynir” yazan ve bildiğimiz klasik plastik kutularda satılan peyniri kullanıyorum.

Cheesecake keki tabanı genellikle üç katmandan oluşur. Bisküvinin kırıntı haline getirildikten sonra şeker ve tereyağı ile karıştırılıp biraz pişirilmesi ya da direkt tabanı pişirmeden yapılması. Tabanı pişirmeden yapılan tariflerin en belirgin özelliği kelepçeli kalıp içine incecik döşenmiş olması.

Geldik tatlıyı oluşturan en önemli kısım yani ara dolgusuna. Ara dolgu yumurta, krem peyniri, şeker ve kremanın çırpılıp fırında pişirilmesiyle yapılıyor. Aslında sade isteyenler için bu iki aşamada tatlı bitmiş oluyor. Fakat sade olmasını istemezseniz cheesecake üzerinde mevsim meyvelerine ya da frambuaz sosu, çikolata sosu gibi tatlara da yer verebilir, farklı bir lezzet elde edebilirsiniz. Benim favorim genellikle limonlu oluyor.

İyi Bir Cheesecake'in Püf Noktası

Cheesecake’in lezzetini artıracak bir püf noktası vermek istiyorum sizlere. Fırında 50-60 dakika kadar pişirdikten sonra bir gece soğumaya bırakırsanız kıvamı çok daha iyi olacaktır. Tercihinize bağlı olarak cheesecake üzerinde kullanmak istediğiniz sosları da bu dinlenme aşamasının ardından uygulamanızı öneririm. Bir diğer püf noktası da kullanacağınız tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması. Malzemeleriniz oda sıcaklığında olmazsa karıştırırken pütürlenme olması muhtemel oluyor. 

Paylaşmak güzeldir! Afiyetle ve keyifle.
Etiketler

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!