Kendizi çok iyi hissettiren sizi mutlu eden özellikleriniz vardır elbet.

Benim de var elbet, hani fırınların önünden geçerken mis gibi bir koku olur ya işte o kokunun sizin mutfağınızdan gelmesi müthiş bir şey.

Ekmeğimizi Kendimiz Yapıyoruz!

Her ekmek yaptığımda duyduğum heyecan ve haz beni gerçekten sebepsiz mutlu ediyor. Belki de nedeni, o kokuya kendi çabamla ulaşmaktır kim bilir? Ama beni bilenler bilir, en sevdiğim mevsim sonbaharın ve kışın bende uyandırdığı o en coşkulu duygular bende dolup taşar.

İşte bu sabah, benim gibi sizi de ekmek yapma konusunda heyecanlandırmaya yeten bu kokuyu ısrarla hatırlatmak istedim size. Yapanlar ve deneyimleyenler zaten biliyorlardır ama hiç kendi ekmeğini pişirmemiş olanlar için, "hayatımızda bir ekmek pişirmek neyi değiştirir ki?" demeden,denemelerini ve kendi pişirdikleri o kokunun onlara çok iyi geleceğini paylaşmasam olmazdı! Elimde olsa bunu ispatlamak için her birinize yapmış olduğum ekmeklerden bir kez olsun tattırmak isterdim. Dünyanın en güzel ekmeğini yaptığım için değil, ekmek yapma duygusunu sevdiğim ve sizin de seveceğinize emin olduğum için.

Bol kokulu şöyle kıtırlı çıtırlı yanında kahvemiz, reçelimiz... Hayat bu, hayallerin sonu yok.
Kim evde ekmeğini yapmak istemez ki? Ya da ekmek kokusu olan bir evde uyanmak mesela… En kolayından, en az zaman alanından sizin yoğurmadığınız, mayalamadığınız ev ekmeği....

Sımsıcak Ekmek Yapımı

Çocukken hepimizin hatıralarında öyle ya da böyle en az 1-2 defa fırından sıcak çıkmış çıtır ekmeğin ucundan, kıtırından koparıp elimizin yandığı anlar vardır.

Ekmeğin sadece bakkallarda ve fırınlarda satıldığı dönemleri çoktan geçtik. Mayası ile rengi ile, kokusu, kıvamı, sertliği ile birçok farklı teknikle pişirilmiş yüzlerce kendine özgün ekmek çeşitleri var artık.

Galiba en güzel tarafı da insanın kendi kendine yaptığı en sade ekmekleri kendine güveni ile gevrek kabuklu, kıtırlı, mis kokulu, pişirme neticesi mükemmel ama en en önemlisi hamura farklı malzemeler katarak size özel leziz ekmekler yapmak olmalı. İçinde denemek istediğiniz ne olursa olsun işin iz bırakan tek tarafı var: 'taze ve gevrek içinde ne olduğunu bildiğiniz, 
katkı maddesi olmayan ekmek pişirdiğinizdir.'
 
Ekmek yapma hikayeleriniz ve size özgün tarifleriniz varsa heyecanla bekliyoruz. Benim sırtımı dayadığım Tefal ekmek makinesi ile flörtümü, deneyimimi ise burada, Home&Cooktv.com’da "İlham verenler" tarifleri arasında bulabilirsiniz.
Etiketler

Yorumlar (1 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!
Safa Göksel
Safa Göksel
makineyi aldığıma pişman oldum. tarif kitapçığı çıkmıyor içinden kefal tam bir rezillik bu tarifi de buraya koymuşlar o da tam bir fiyasko tarif kitabı yok diye deneyeyim dedim sanki dalga geçiyorlar ortaya çıkan ekmeğin burada gösterilenle alakası bile yok taş gibi bişey oldu. müşteri hizmetlerini arıyorum bana tarif kitabı gönderir misiniz diye dalga geçer gibi siyah beyaz fotokopi gönderiyorlar. emsalleri ve yerli markalar çok daha iyi en azından ürünün arkasında duruyorlar.
29.10.2018 10:41:19