KRUPS Kahve Uzmanı Pınar Özdemir bu ay kahve tutkunları için Americano’yu anlattı.

Americano Adı Nereden Geliyor?

Merhaba kahveseverler, bu ay sizlerle son zamanlarda en çok tercih edilen kahvelerin başında yer alan Caffé Americano ya da kısa adıyla Americano’nun ilginç tarihi hakkında bilgiler paylaşacağım. Americano aslında birçok kaynakta Amerikan askerlerinin kahvesi olarak karşımıza çıkıyor. II. Dünya Savaşı sırasında İtalya’da bulunan Amerikan askerleri kendi ülkelerinde sık sık tükettikleri filtre kahveyi bir türlü bulamadıklarını ve kahve ihtiyacını karşılayamadıklarını görmüşler. Malum espresso’nun anavatanında, tarihinin başladığı ve sadece espresso bazlı ürünlerin servis edildiği ülkede bulunuyordu. Bunun üzerine alışmış oldukları filtre kahvenin tadına yakın olması için espresso’nun üzerine sıcak su ilave ederek seyreltmiş ve daha hafif içimli bir kahve hazırmışlardı. O dönemde İtalyanlar, kafelerine gelen Amerikalı askerlerin ne içeceğini bildikleri için “Americano” ismi verdiler ve bu kahvenin günümüze kadar bu isimle gelmesini sağladılar.

Americano’nun Kuzeni Long Black!

Americano'ya benzerliği ile son zamanlarda Türkiye’de de servis edilmeye başlayan aslında en çok Avustralya ve Yeni Zelanda'da tüketilen başka bir kahve olan Long Black’ten de bahsetmek isterim. Bu kahveyse, Americano'dan farklı olarak sıcak su espressoya değil espresso sıcak suya eklenilerek hazırlanır.

KRUPS ile Americano Keyfi!

Krups Full Auto EA829D kahve makinesinde “Espresso” tuşuna iki kez basarak 2 X 30 ml kahve ekleyin. Üzerine Hot Water tuşu ile elde ettiğiniz 120 ml sıcak suyu ilave edin. Ve işte Americano’nuz hazır. Bol kahveli günler!

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!