Yılda bir kez, Ramazan sofralarının tatlısı olarak bilinen Güllaç’a sadece 30 gün boyunca rağbet edildiği için hep haksızlık edildiğini düşünürüm.

Tatlıların en hafiflerinden olduğunu düşündüğüm için, yılın her dönemi can çektiğinde, gönül özlediğinde bence afiyetle yapılacak bri tatlı güllaç.

Ben Ramazan dışındada Güllaçın çeşitli denemelerle farklı lezzetlendirileceğini düşünenlerdenim.
Hem sakızlı, hem muhallebili, hem de dutlu güllaç olur mu?

E oldu vallahi...

Eminim sizlerden ne öneriler ve güllaça yakışan yeni reçeteler çıkar.

Benimkini hemen paylaşıyorum. 

Güllaç

Hazırlama

Önce sakızlı muhallebisini yapıyorum.

Ayrıca güllaçları ıslatmak için tamamen kullanacağınız güllaç miktarına bağlı süt ve şekeri kaynatılmadan ılıştırılacak bir kenarda bekletilmeli.(Yarım kilo süte,yarım kahve fincanı toz şeker ölçüsünü kullandım.)

Muhallebi için, süt, un, tozşeker, nişastayı tencerenizde ağır ateşte pişirip koyu muhallebi kıvamına gelince dövülmüş damla sakızını ilave ettim ve bir-iki defa karıştırıp ocaktan aldım.

Tefal Master Chef’te mikserle önce 1.kademede 3-4 dakika yavaş, sonra 1-2 dakika hızlı olarak karıştırıp muhallebiyi  ılık hale getirdim.
Diğer tarafta güllacı porsiyon kaplardamı yoksa tamamen bütün olarak tek bir tepsidemi hazırlayacağıma karar verdim. Tek porsiyon olarak seçtiğim kaplara biraz file badem serptim, içine isterseniz elinizle parçalayarak yada mutfak makası ile kabınıza sığacak ebatta gelişi güzel keserek kat kat kaynamış olamayan hafif ılık şekerli sütle ıslatmak üzere tek tek döşeyin. Kaç kat güllaç yaprağı sermey düşünüyorsanız yarısına geldiğinizde ılınmış sakızlı muhallebinizden arasına yayın ve tekrar yaprak güllaçları dizin.

Servis

Ben üstnü evde dut olduğu için dutla süsledim ama istediğiniz her şeyle süslenebileceğini düşünüyorum isterseniz meyve isterseniz file badem, ceviz ya da fıstık. Kabınızda süt kalırsa tamamını eşit dağıtarak üstüne gezdirebilirsiniz. Sütün çekmesi için en az yarım gün dolapta beklemesini tavsiye ederim ama önerim tatlıların hep 1 gün önceden yapılıp ertesi güne yenilmesinin çok daha lezzetli olduğunu düşünürüm. Afiyet Olsun.
 
  • 1 kilo süt
  • 1 su bardağı tozşeker
  • 1tane damla sakızı
  • yarım su bardağı un
  • yarım su bardağı mısır nişastası
  • isterseniz vanilyada ekleyebilirsiniz ben kullanmadım.

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!