Mimaride 18. yüzyılın ortalarında ortaya çıkan neoklasik, klasik akıma yeni unsurların eklenmesinden oluşuyor. Evinizde neoklasik akıma dair pratik dokunuşları nasıl yaratırsınız birlikte göz atalım. 

Gerçek Neoklasik Stil

Mimaride neoklasik tarzda dekore edilmiş evler aslında çok kapsamlı bir stili temsil ediyor. Rokoko döneminden Barok dönemine birçok dönemin stillerinin yeniden yorumlanması gibi geniş bir alan. Ancak bizim kastettiğimiz neoklasik, iç mimar tarafından yapılmayan, evde sizin dekore ettiğiniz halk arasında "klasik" olarak adlandırılan evinizi yenilemeniz anlamında kullanılan bir terim. Evinizdeki klasik tarzdaki mobilya ve aksesuarların yenilenmesi de diyebiliriz bu değişikliğe. 

Varaklı Oturma Grupları

Evinizde, eskiden kalma varaklı koltuk ve kanepe takımı mı var? Onların varak kısımlarını beyaza boyayabilirsiniz. Böylece klasik tarzdaki koltuklarınıza modern bir görünüm katabilirsiniz. Ya da ahşap koltuk aksamlarının olduğu koltuklarınızı açık renkte yeniden kaplatabilirsiniz. Böylece dizayn olarak klasik, görünüm olarak da neoklasik bir stil yaratmış olursunuz. 

Kadife Yerine Kanvas

Her ne kadar kadife son yıllarda modada yeniden trend olsa da dekorasyonda kadife perde ya da koltuk kılıfları yaşam alanlarının enerjisini ağırlaştırıyor. Evde, eskiden ev dekorasyonunda çok moda olan, klasik stilin en önemli parçası kadife perdeleriniz varsa onları store perdelerle değiştirebilirsiniz. Ayrıca kadife koltuklarınızın kılıflarını kanvasla değiştirirseniz evinizde modern, neoklasik bir etki yaratmış olursunuz. Kadife koltukların modeli klasik modeldedir. Kılıf değişikliği sayesinde koltuklarınızın modeli klasik kalır. Ayrıca mekana modernlik, yenilik katan krem ya da ekru tonlarında kanvas kılıfı sayesinde neoklasik bir dokunuş yaratmış olursunuz. 

Koltuk kılıflarınızı değiştirirken çıkarılıp yıkanabilir yaparsanız, rahatlıkla krem, ekru gibi renkleri kullanabilirsiniz. Kılıflarınızı yıkadıktan sonra Tefal Ultimate Kireç Avcısı FV9746 ütü sayesinde mükemmel şekilde ütüleyebilirsiniz. Ütünüzün yüksek buhar girişi sayesinde (230gr./dk.) koltuğunuzun kılıflarını kolayca ütüleyebilirsiniz. 

Yorumlar (1 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!
John John
John John
1
17.3.2018 04:46:39