Her rengin insan psikolojisi üzerinde farklı bir etki yarattığı bilinen bir gerçek. Tıpkı bir iş görüşmesi ya da ilk kez görüşeceğimiz önemli bir kişi söz konusu olduğunda, bırakacağımız etkide olduğu gibi, yaşadığımız mekanların renkleri de duygularımızla birebir ilişki içinde. Bazı renklerle canlandırıcı etki elde edebilir, farklı bir renk skalası ile sakinleştiren ve huzur veren bir atmosfer yaratabilirsiniz. O zaman hangi renk hangi duyguları tetikliyor gelin birlikte bakalım. 

BeyazSaflığın ve temizliğin simgesi beyaz, ışığı yansıtması ve ortamda yarattığı ferahlık algısı ile yeni nesil küçük metrekareli evlerde sıklıkla kullanılıyor. Düşünce gücünü artıran bir yapısı da olduğundan yatak odalarından çok oturma alanlarında kullanmakta yarar var. 

Kırmızı  Aşkın ve tutkunun rengi olarak adlandırılan kırmızının enerji veren ve kalp atışlarını hızlandıran etkileri olduğu biliniyor. Yatak odanızda ya da salonunuzda tercih edebilirsiniz ama unutmayın; fazla kullanımı agresif bir ruh haline neden olabilir. Beyaz, krem ya da açık toprak renkleri ile birlikte dengeleyici bir etki yaratabilirsiniz. 

Mavi Sonsuz denizin simgesi mavi, temel renkler arasında en soğuk olanı aynı zamanda. Bu yanıyla sakinleştiren ve yatıştıran etkiye sahip. Dinlendirici bir atmosfer yaratmak, özellikle yazlık evlerde serinlik etkisini artırmak için kullanabilirisiniz. Derin mavilerin melankoli duygusunu tetiklediğini de hatırlatalım; toz mavileri sevdiğiniz açık renk pantonesiyle birlikte kullanmanızı tavsiye ederiz. 

Sarı Güneşin rengi sarı, tahmin edebileceğiniz gibi pozitif duygularımızı besleyen bir etkiye sahip. Aynı zamanda tıpkı turuncu gibi beyin aktivitelerini tetikleyerek öğrenme yeteneğimizi geliştiriyor. Dar alanlarda fazla kullanımı mekanı olduğundan küçük göstereceğinden, detaylarda deneyebilirsiniz. Örneğin kanepenizde her kumaş için tek dokunuşla mükemmel buhar ve sıcaklık kombinasyonu sağlayan 5 elektronik ön ayarlı Tefal GV9080 Care Kazanlı Ütü 5 Ayarlı ütüyle mükemmel bir şekilde ütülediğiniz, farklı desenlerde sarı yastıklar kullanıp, salonunuzun enerjisini bir anda değiştirebilirsiniz! 

Yorumlar (1 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!
John John
John John
1
16.3.2018 18:30:32