Kimi zaman sıcaklar, kimi zaman da gürültü ve diğer dış etkenler nedeniyle güzel bir uyku çekemiyor olabilirsiniz. Yeterli miktarda uyuyamamak dikkat dağınıklığı, yorgunluk ve sinirlilik gibi birçok olumsuz duruma davetiye çıkarıyor. Güne enerjik bir şekilde, dinlenmiş ve keyifli bir modla başlamak sandığınız kadar zor değil. 
 

1.Kafeini Azaltın

Kahve içmeyi çok seviyor olabilirsiniz, özellikle yemekten sonra Türk kahvesi vazgeçilmeziniz olabilir, ancak akşam içilen kahve gece rahat uyumanızı engelleyebilir. Özellikle uyku öncesi kafein alımını sıfıra düşürmeniz gerekiyor. Eğer gün içinde fazla kafein tükettiyseniz karbonhidratlı besinler tüketerek kafeinin etkisini azaltabilirsiniz. Ayrıca düzenli olarak kullandığınız ilaçlar varsa kafein içerip içermediğini kontrol edin. 


2. Doğru Yastığı Seçin

Sabahları uyandığınızda hafif bir boyun ağrısı hissediyorsanız yastığınız ortopedik değil demektir. Gece boyunca boynunuzun düzgün durması ve iyi nefes alıp vermenizi sağlayacak bir yastığınızın olması gerekiyor. Ne çok alçak, ne de çok yüksek olmalı. Genelde sırt üstü uyuyorsanız mutlaka boynunuzu destekleyen bir yastık kullanmalısınız. Yan yatmaya alışıksanız burnunuzun ve boynunuzun aynı hizada olması gerekiyor. 


3. Stresten Uzak Durun

Stres birçok hastalığa davetiye çıkarmasının yanı sıra uykunun da en büyük düşmanı. Sürekli olarak bir şeyler düşünmek, zihninizin dolu olması uykuya dalmanızı zorlaştıracak, hatta sabah yorgun uyanmanıza sebep olacaktır. Yatmadan önce rahat ve sakin bir ortamda meditasyon yaparak olumsuz düşüncelerden kendinizi uzaklaştırabilir, gevşeyebilirsiniz. Meditasyon yerine keyifli ve mutlu anlarınızı düşünüp beyninizi rahatlatabilirsiniz. Ilık bir duş alabilir, loş bir ışıkta kitap ya da dergi okuyarak uykuya dalabilirsiniz. 


4. Bitki Çayı İçin

Akşamları sıcak bir şey içme ihtiyacı duyuyorsanız bitki çayı içebilirsiniz. Hem vücudunuz gevşeyecek ve rahatlayacak, hem de stresten daha kolay arınabileceksiniz. Papatya ve melisa çayı uykusuzluğa iyi gelmesinin yanı sıra sindirimi de kolaylaştırıyor. 

Aklınızda bulunsun:
Otomatik çay makinesi Magic Tea suyla temas etmeden çayı demleme özelliğine sahip. Bu teknoloji sayesinde bekledikçe demi acılaşmıyor ve tatsızlaşmıyor. 


5. Ağır Yiyecekler Tüketmeyin

Akşam yemeğinde sindirim sisteminizi zorlayacak ağır yemekler yemeyin. Yatmadan önce yiyeceğiniz abur cuburlar da aynı şekilde midenizi ve sindirim sisteminizi çalışmaya zorlayacağı için iyi bir uyku çekemezsiniz. Yatmadan önce kendinizi çok aç hissediyorsanız süt, enginar, badem, yumurta, şeftali, ceviz, kayısı, yulaf, patates ve muz gibi besinler tüketebilirsiniz. 


6. Uyku Saatinize Özen Gösterin

Uzmanlar organların dinlenebilmesi için en az 8 saat uyumak gerektiğini ve her gün yatma ve kalkma saatlerinizin aynı olması gerektiğini söylüyor. Böylece kendinizi daha zinde ve enerjik hissedeceksiniz. Akşamları daha kolay uykunuz gelecek ve sabahları daha kolay uyanacaksınız. 


Daha rahat uyumak için sizin uyguladığınız yöntemler neler? Bizimle paylaşın...

Yorumlar (0 yorum yapıldı)

Yorum Ekle
Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!