Saç ve makyaj güzelliğinizi tamamlayan en önemli unsur. Uzman tüyolarını uygulayarak stilinizi belirleyin.


Makyaj

Yüzünüz sizin tuvalinizdir ve her sabah makyaj yaparken aslında bir ressam gibi resim yaparsınız. O yüzden her sabah makyaja başlamadan eğer kuru bir cilde sahipseniz cildinizi nemlendirmek veya eğer cildiniz yağlı ise yağ kontrolü sağlayan bir krem uygulamak gerekir. Eğer tuvalinizi iyi hazırlarsanız gün boyu makyajınız sizi terk etmeyecektir.

Biz makyajla her zaman doğalı taklit etmeye çalışırız. Allık, bronzlaştırıcı ve kontürleme işlemleri 3 farklı işlemdir ve birbirleri ile karıştırmamak gerekir.

Allık: Vermek istediğimiz görünüm daha doğal ve taze olmalıdır. Sizin daha sağlıklı ve neşeli görünmenizi sağlar. O yüzden allığı güldüğünüz zaman çıkan elmacık kemiklerinize uygulamalısınız.

Bronzlaştırıcı: Size güneşten yanmış gibi sıcak ve koyu bir etki vermelidir. Her zaman bronzlaştıcılarınızı güneşin ilk değdiği yerlere uygulamalısınız. Elmacık kemikleriniz, burnunuzun üstü, alnınız ve çeneniz.

Kontürleme: Bu makyaj hilesini sizi ince göstersin diye veya daha belirgin hatlarınız olsun diye uygulamalısınız. Gölgelendirme işleminin mantığı çok basittir. Küçültmek istediğiniz yerlere koyu renk daha büyük ve ön plana çıkarmak istediğiniz yerlere açık renk uygulamalısınız. Kilo aldığımızda nasıl koyu renkler giyiyorsak yüzümüz içinde aynı şey geçerlidir. Gölgelendirme işlemi için ya kontur pudraları ya da iki ton koyu bir fondöten kullanmalısınız. Asla gölgeye düşen bir yer sıcak değildir. O  zaman bronzlaştırıcı ile asla kontur işlemi yapmamalıyız. Örneğin elmacık kemiklerimiz daha çıkık gözüksün istiyorsak altını gölgelendirmeliyiz. Eğer burnumuz daha ince ve belirgin olsun istiyorsak burun kenarlarını koyu renk ile kontürlemeliyiz.


Eyeliner’da dikkat edilmesi gerekenler

Kadınların vazgeçilmezi olan eyeliner aynı zamanda onların en büyük mücadelesi. Eyeliner ile yaşanan en büyük sıkıntı ya simetrik olmaması ya da uçlarının küt olması. Eyelinerınızın eğer ucunun sivri olmasını istiyorsak asla gözümüzü gerdirerek uygulamamalıyız. Her zaman eyelinerın kuyruğunu gözü sabit tutarak olduğu yerde uygulamalıyız. Eğer eşitliği ile ilgili sorunlar yaşıyorsak, gözlerimiz açıkken iki göze de minik noktalar koyarak onları kuyruk haline getirerek eşitliğinden emin olmalıyız.
 

Saç

Saçınıza nasıl şekil vermek istediğiniz aslında saçınızı nasıl hazırlamanız gerektiğinizi belirler. 

 • Eğer saçınızı hacimli ve geniş dalgalı olsun istiyorsanız saçlarınız nemliyken hacim verici bir ürün ve ya köpükle şekillendirmeye hazırlamalısınız. Hacim istiyorsanız saçınızın çıkış yönünün tersine başınızı aşağı doğru kurutmanız çok önemli. Gereken hacmi aldıktan sonra diplerini bir fırca yardımı ile her zaman düzeltmelisiniz. İşte şimdi sıra geldi stil vermeye; orta boy maşa ile saçınızı diplere çok yaklaştırmadan şekillendirebilirisiniz. Burada dikkat etmeniz gereken, maşanızın her zaman saçı aynı yöne doğru kıvırdığına emin olun; çünkü stilde harmoni her şeydir.

 • Saçınız kıvırcıksa ve doğal şekillendirmek istiyorsanız, nemli saçınıza köpük uygulamalısınız ve nasıl düşmesini istiyorsanız nemli saçı o yönde taramalı ve ellerinizle kıvırcığını belirginleştirerek vigo başlığını takarak olduğu yerde nazikçe kurutmalısınız.

 • Sabah kalktığınızda bugün saçlarınız bir moda çekimindeki gibi düz ve tertemiz gözüksün istiyorsanız, saçınıza nem veren bir bakım kremi sürdükten sonra kurutup ondan sonra düzleştirici ile düzleştirmelisiniz. Eğer saçlarınız gün boyunca bu düzlüğünü ve mükemmelliğini korusun istiyorsanız bir fırçaya sprey sıkıp bir kere tararsanız saçınızın gün boyu ışıl ışıl ve elektriklenmeden sizinle olacağını göreceksiniz.

 • Doğal dalgalar mı istiyorsunuz? Tatile gittiğinizde hemen deniz kenarına gidip spreyi olan bir şişeye denizden su alıyorsunuz ve yıl boyu doğal dalgalar istediğinizde o suyu nemli saçınıza sıkıp kurutma makinesi ile başınız aşağı doru kurutuyorsunuz. Böylece podyumlardaki modeller gibi doğal hacimli ve dalgalı saçlara sahip olabilirsiniz.

 • Bu sene kakül kestirme kararı verdiniz ve size de çok yakıştığınız düşündünüz ama bir türlü kaküllerinizi kontrol altına alamıyorsunuz. Bu mücadelenin bitmesi için küçük bir sır;  kaküllerinizi daha saçlarınız ıslakken istediğiniz şekilde tarayın ve kurutma makinesi ile yukarıdan aşağı hiç kaküllerinizi havaya kaldırmadan kurutun. Sonra daha düzgün ver mükemmel sonuçlar için düzleştirici maşa ile sadece boy ve uçlarını şekillendirin. Unutmayın saçlarınız çok kararlı ve ısrarcıdır ona karşı gelerek değil, onunla aynı dili konuşarak muhteşem sonuçlara ulaşabilirisiniz.
   
  Derya Şensoy'un anlatımıyla Bohem Saçlar videosunu izlemek için tıklayınız.
   
 • Alp Kavasoğlu

  1981 yılında İstanbul’da doğan Alp Kavasoğlu 2004 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Sosyoloji ve Felsefe bölümlerini bitirdikten sonra L’Oreal Profesyonel ürünler departmanında kariyerine başladı. Daha sonrasında Mehmet Tatlı Akademi’de Eğitim ve Artistik direktörlüğü yaptı. Dünyaca ünlü markalardan ve kişilerden eğitimler aldı. Aldığı eğitimlerle birlikte kendine özel eğitimler yarattı ve Türkiye'deki kuaförlere ve makyaj artistlerine eğitimler düzenledi. Eğitimleri arasında; mevsimsel renk analizi (house of color), kesim (vidal sassoon, bertham K, stefan academy, matrix craft), renk kimyası, toplam görünüm, topuz ve doku gibi eğitimler bulunmaktadır. Mehmet Tatlı Akademi’de eğitim ve Artistik Direktörlüğe halen devam eden Alp Kavasoğlu aynı zamanda Maybelline NY Türkiye Offical Makep-up Artist'i olarak markaya hizmet vermeye devam ediyor.


  Sizin güzellik tüyolarınız neler? Bizimle paylaşın…
   

  Yorumlar (0 yorum yapıldı)

  Yorum Ekle
  Hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu sen yap!